Sovyet jimnastikçisi korkunç trafik kazasında bacağını nasıl kaybediyordu

Sovyet jimnastikçisi korkunç trafik kazasında bacağını nasıl kaybediyordu

Elit sporlarda yaralanmalar yaygındır, ancak bazen o kadar şiddetli olurlar ki bir sporcunun kariyerine son verebilirler. Bu, ciddi bir kaza geçiren ve neredeyse bacağını kaybeden büyük Sovyet jimnastikçisi Dmitry Bilozerchev’in hayatında gerçekleşebilirdi, ancak bir mucize yaratan doktorlar ve kendi yılmaz iradesi sayesinde sadece spora geri dönmekle kalmadı, ama aynı zamanda çok sayıda ödül de kazandı. Olimpiyat olanlar dahil. Aynı zamanda 22 yaşında spor kariyerine son vermek zorunda kaldı. “Lenta.ru” – eşsiz bir sporcunun hayat hikayesi hakkında daha fazla bilgi.

Moskova dahisi
Büyük sporcular genellikle taşrada doğar, ancak Bilozerchev yerli bir Muskovittir. Çocuk çok aktif büyüdü ve ebeveynleri onu spor bölümüne göndermeye karar verdi. Seçim jimnastiğe düştü ve adam hemen oraya gitti. 15 yaşına geldiğinde, Dmitry yetişkinler için SSCB şampiyonasında yarışma hakkını aldı ve ilk çıkışının bu kadar genç bir yaş için çok iyi olduğu ortaya çıktı – beşinci sırada. Ancak bir yıl sonra, 16 yaşındaki Bilozerchev beklenmedik bir şekilde ulusal şampiyonada her yerde altın madalya kazandı ve 1983 Dünya Şampiyonasına bilet kazandı.

Dünya şampiyonası Budapeşte’de yapıldı ve Sovyet sporcusu turnuvanın ana yıldızı oldu. Henüz 16 yaşında olan adam genel dalda altın madalyanın yanı sıra kulplu beygir, halkalar ve yatay çubukta da zaferler ekledi. Ayrıca Bilozerchev takım ve yer egzersizlerinde gümüş madalya kazandı. Dokuz altın madalyaya sahip Sovyet jimnastikçiler takım yarışmasını güvenle kazandı ve Dmitry bu başarıya devasa bir katkı yaptı.

Boykot ve korkunç kaza
Budapeşte’deki muzaffer performansın ardından benzersiz bir tekniğe sahip olan Bilozerchev, Los Angeles’taki 1984 Olimpiyat Oyunlarının kahramanı olmaya mahkumdu ancak SSCB milli takımı orada değildi. Sovyet liderliği, 1980 Moskova Olimpiyatları’na yönelik Amerikan boykotuna da aynı şekilde yanıt verdi ve jimnastikçi, ABD’ye gitmek yerine Dostluk-84 yarışmasında Moskova’da yarışmaya devam etti. Turnuvaya SSCB’nin yanı sıra sosyalist kampın sekiz ülkesi de katıldı: Bulgaristan, Macaristan, Doğu Almanya, Kuzey Kore, Moğolistan, Polonya ve Çekoslovakya. Bu çok ciddi şirkette Bilozerchev, her yönüyle dahil olmak üzere dört kişisel altın aldı ve takımla da kazandı. Elbette bu, Olimpiyat madalyası hayali kuran bir sporcu için pek de teselli değildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir