Uzmanlar havlularınızı yeterince sık yıkamazsanız ne olacağını açıklıyor

Uzmanlar havlularınızı yeterince sık yıkamazsanız ne olacağını açıklıyor

Uzmanlar, havluların yeterince sık yıkanmamasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söylüyor ve sorunlardan kaçınmak için insanları havluları daha sık yıkamaya çağırıyor.

Havlularınızı düzenli olarak yıkamalısınız ancak bazen bunun gündeminizdeki en önemli konu olmadığını düşündüğünüz için bunu yeterince uzun süre yapamayabilirsiniz. Ancak birçok insanın bu konuyu daha ciddiye alması gerektiği ortaya çıktı.

Uzmanlar havlularınızı yeterince sık yıkamazsanız ne olacağını açıklıyor
Uzmanlar havlularınızı yeterince sık yıkamazsanız ne olacağını açıklıyor

Uzmanlar havluların her üç kullanımdan sonra yıkanmasını öneriyor. Ancak bunu yapmazsanız sağlığınızın kötüleşmesi ve hatta hoş olmayan enfeksiyonlara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Mirror’a göre bunun nedeni, havlular yeterince sık yıkanmadığında havlularda biriken bakterilerdir.

Arizona Üniversitesi’nden mikrobiyolog Charles Gerba tarafından yürütülen bir araştırma, banyo havlularının yaklaşık %90’ının dışkıda bulunan koliform bakterilerle kirlendiğini ve yaklaşık %14’ünün E.coli içerdiğini ortaya çıkardı. Koliform bakteriler, suda hastalığa neden olan bakterilerin varlığını gösterebilen organizmalardır.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, E. coli’nin neden olabileceği sağlık sorunları arasında ishal, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu hastalıkları ve ağır vakalarda menenjit gibi enfeksiyonlar yer alır. Ve bu sadece havlularınızı yıkayarak önlenebilir. Ancak E.coli’nin çoğu türü risk oluşturmaz ve sağlıklı bir bağırsak sisteminin parçasıdır.
Havluların düzenli olarak yıkanmasının önemli olduğu vurgulanıyor çünkü “çok fazla su emiyorlar ve birkaç saat boyunca nemli kalıyorlar, bu da istenmeyen mikroplar için ideal bir üreme alanı. Bu nedenle havlular her üç kullanımdan sonra yıkanmalı.”

Havlular doğru şekilde nasıl yıkanır?
UNIAN’ın bildirdiği gibi, bir temizlik uzmanı daha önce çoğu insanın havlularını yanlış yıkadığını söylemişti. Yıkama sırasında yumuşatıcı kullanılmaması uyarısı da dahil olmak üzere doğru yolu paylaştı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir