Ukrayna’da Serin ve Kurak Hava Beklenirken İlk Donların Yaşanması Bekleniyor

Ukrayna’da Serin ve Kurak Hava Beklenirken İlk Donların Yaşanması Bekleniyor

9 ve 10 Eylül hafta sonu Ukrayna’da serin ve kurak hava beklenirken, ülkenin kuzeyinde de ilk donların yaşanması bekleniyor. Meteoprog, tahmin uzmanı Igor Kibalchich’in bu konuda uyardığını bildirdi.

Tahminci, önümüzdeki günlerde Avrupa’nın kuzeyinden bize gelecek olan Patricia antisiklonunun etkisiyle ülkemizde hava koşullarının oluşacağını açıkladı. Arktik hava kütlesinin güney enlemlerine nüfuz etmesini kolaylaştıracak, böylece Ukrayna’daki sıcaklık arka planı birkaç derece düşecek.

Ukrayna'da Serin ve Kurak Hava Beklenirken İlk Donların Yaşanması Bekleniyor
Ukrayna’da Serin ve Kurak Hava Beklenirken İlk Donların Yaşanması Bekleniyor

Tahminci, gündüzleri parçalı bulutlu gökyüzü nedeniyle havadaki ısınmanın oldukça fark edilir hale gelmesi durumunda, geceleri güney hariç hemen hemen tüm bölgelerdeki termometrelerin +10 °C’nin altına düşeceğini söylüyor.

Tahminci, “Ve Çernigov, Kiev ve Zhytomyr bölgelerinde, 10 Eylül’de, özellikle ovalarda, vadilerde, vadilerde, nehirler boyunca ve küçük rezervuarların kıyılarında toprak yüzeyinde ilk donlar mümkün” diye uyarıyor.

Hava Durumu 9 Eylül

Cumartesi günü hava tahmincilerine göre batı bölgelerde hava kuru ve parçalı bulutlu olacak. Gece ve sabah yer yer sisli. Gece hava sıcaklığı +7…+12 °C, gündüz +21…+26 °C olacak. Karpatlar’da gece +4. ..+9 °С, gündüz +13…+18 °С.

Kuzey bölgelerde parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Gece hava sıcaklığı +7…+12 °C, gündüz ise +16…+21 °C arasında dalgalanacak.

Ayrıca orta kesimlerde hava parçalı bulutlu olacak. Gece hava sıcaklığı +8…+13 °C’ye, gündüz ise +18… +23 °C’ye düşecek.

Ülkenin güneyi ve Kırım’da parçalı bulutlu, yağış yok. Tahminci, “Kuzey rüzgarı 7-12 m/s, Azak bölgesinde gün boyunca 15-17 m/s arası izole rüzgarlar var” diyor. Gece hava sıcaklığı +10…+15 °C, gündüz ise +23…+28 °C olacaktır.

Doğu bölgeleri parçalı bulutlu, yağışsız. Igor Kibalchich, “Lugansk bölgesinde gece ve sabah saatlerinde yer yer hafif aralıklı yağmur yağması mümkün. Kuzey rüzgarı 9-14 m/s, gün içinde yer yer sert rüzgarlar 15-17 m/s” diye uyarıyor. Gece hava sıcaklığı +8…+13 °C, gündüz +15…+20 °C.

Hava Durumu 10 Eylül

Batı kesimleri parçalı bulutlu, yağışsız. Gece ve sabah saatlerinde yer yer sis bekleniyor. Gece hava sıcaklığı +3…+8 °C, Karpat ve Transkarpat bölgelerinde +7…+12 °C olacak. Gün boyunca hava +22 … +27 °C’ye kadar ısınacaktır.

Kuzey bölgelerde güneşli ve kurak hava bekleniyor. “Geceleri hava sıcaklığı +2…+7 °C’ye düşecek; Çernigov ve Kiev bölgelerinde toprak yüzeyindeki yerlerde -3 °C’ye kadar don olayları mümkün. Gün içinde maksimum sıcaklık bölge +18… +23 °C olacak”, diye öngörüyor hava tahmincisi.

Merkez bölgelerde de kuru ve güneşli hava bekleniyor. Geceleri hava sıcaklığı +3…+8 °C aralığında dalgalanacak, gündüzleri ise hava +18…+23 °C’ye kadar ısınacak.

Güney bölgelerde parçalı bulutlu hava ve yağış beklenmiyor. Gece hava sıcaklığı +5…+10 °C olup, Kırım ve Odessa bölgesinde +13 °C’ye kadar çıkar. Gün boyunca +19 … +24 °C.

Doğu bölgeleri parçalı bulutlu, yağışsız. Kuzey rüzgarı, 7-12 m/s. Gece hava sıcaklığı +4…+9 °C, gündüz +17…+22 °C olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir