Çift uçakta osuran köpeğin yanına oturduktan sonra parayı geri istiyor

Çift uçakta osuran köpeğin yanına oturduktan sonra parayı geri istiyor

Çift, uçuş görevlisine koltuk değiştirip değiştiremeyeceklerini sorduğunda kendisine yalnızca ekonomi sınıfının arka koltuklarının müsait olduğu söylendi.

Bir çift, uçakta “homurdanan ve osuran” bir köpeğin yanında oturmanın deneyimi mahvettiğini söyleyerek para iadesi istiyor.

Çift uçakta osuran köpeğin yanına oturduktan sonra parayı geri istiyor

Independent’ın yazdığına göre Gill ve Warren Press, Avrupa’dan Yeni Zelanda’ya olan yolculuklarının ilk ayağındaydılar ve Singapur Havayolları ile Paris’ten Singapur’a 13 saat uçuyorlardı.

Ancak Wellington çifti, birinci sınıf ekonomi koltuklarının, ses çıkaran duygusal destek köpeği olan bir yolcunun yanında olduğunu hemen fark etti.
“Bu sesi duydum; yoğun bir homurtu. Bunun kocamın telefonu olduğunu sandım ama aşağıya baktığımızda bunun bir köpek nefesi olduğunu fark ettik. ‘Bunun tüm yolculuk boyunca yanımızda kalmasına izin vermeyeceğim’ dedim. ‘ dedi Bayan Press.

Uçuş görevlisine koltuk değiştirip değiştiremeyeceklerini sorduğunda kendisine sadece ekonomi sınıfının arka koltuklarının müsait olduğu bilgisi verildi.

Orada kaldılar ama iddiaya göre hayvanın Press’in ayak alanını kapladığı sırada köpeğin “osurması” nedeniyle kokunun dayanılmaz hale geldiğini söylediler.

Press, sahibinin “arabaların geçmesine izin vermedikleri için köpeği koridora çıkaramadığını, bu yüzden daha ileri gitmek zorunda kaldığını, bunun da kafasının kocamın ayaklarının altına düşmesi anlamına geldiğini” belirtti. Kocam şort giyiyordu ve köpeğin tükürüğü bacağına bulaştı.”

Uçuş görevlisiyle tekrar konuştu ve görevli çiftin artık ekonomi sınıfının daha önce uçuş görevlileri tarafından işgal edilen ancak artık boş olan ön koltuklara geçebileceğini söyledi.

Olayın kaydedileceği ve havayolunun kendileriyle iletişime geçeceği söylenmesine rağmen kadın, bir hafta sonra hiçbir şey duymadıklarını söyledi.

Şikayeti e-postayla gönderdi ve üç hafta sonra kendisine yolcu başına 200 Yeni Zelanda Doları (95 £) değerinde bir seyahat kuponu teklif edildi.

Ancak bunun kabul edilemez olduğunu ve paranın tamamının geri ödenmesini istediğini belirtti.

“Parasını ödediğimiz deneyimi alamadık” dedi.

Singapur Havayolları sözcüsü, havayolunun çiftle doğrudan temas halinde olduğunu söyledi.

“Singapur Havayolları, uçağa binmeden önce rehber köpeğin yanına oturabilecek müşterileri bilgilendirmeye çalışıyor” dediler. Bu vakada böyle bir durum yaşanmadığı için içtenlikle özür dileriz ve gelecekte böyle bir hatanın tekrarlanmamasını sağlamak için havaalanı ekibimizle birlikte çalışacağız. Rehber köpeğin yanında oturan müşterilerin transfer talebinde bulunması durumunda, Singapur Havayolları yer izin verdiği takdirde müşterilerin aynı kabine transfer edilmesine yardımcı olacaktır.”

Uçaklardaki çatışmalar – diğer durumlar
Bir anne, uçakta, kendisi de birinci sınıfta olan bir yolcuyu farkında olmadan kızdırdığı için üç yaşındaki çocuğu için birinci sınıf bir koltuğa para harcayarak ortalığı karıştırdı. Kızgın yolcu, küçük çocuğunun iyi davranmasına rağmen “gerçek yerine dönmesini” tavsiye ederek, “bebeklerin birinci sınıfa alınmasına izin verilmiyor” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir