Araştırmacılar hangi ülkelerde yaşayanların kendi figürlerine güvendiklerini ortaya çıkardı

Araştırmacılar hangi ülkelerde yaşayanların kendi figürlerine güvendiklerini ortaya çıkardı

Malta, güzel mimarisi ve muhteşem sahil şeridiyle tanınıyor ve halkının da görünüşlerinden memnun olduğu ortaya çıktı. Ancak Ukrayna, vatandaşlarının rakamlarından memnun olmadığı ülkeler arasında ilk beşte yer aldı.

Daily Mail’in yazdığına göre Body Image’da yayınlanan bir çalışma, bedenlerine en çok güvenen kişilerin bulunduğu listenin başında hangi ülkelerin bulunduğunu ortaya çıkardı. Önceki araştırmalar, yüksek düzeyde vücut kabulü ile artan özgüven ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere bir dizi olumlu refah özelliği arasında bir bağlantı bulmuştur.

Araştırmacılar hangi ülkelerde yaşayanların kendi figürlerine güvendiklerini ortaya çıkardı
Araştırmacılar hangi ülkelerde yaşayanların kendi figürlerine güvendiklerini ortaya çıkardı

Ancak bugüne kadar çok az araştırma, beden imajının ülkeler arasında nasıl değiştiğini inceledi. Bu soruyu yanıtlamak için Anglia Ruskin Üniversitesi’nden bir ekip, 65 ülkeden 56.968 katılımcıyla küresel bir anket gerçekleştirdi. Kendilerine “Vücuduma saygı duyuyorum” ve “Vücudumun farklı ve benzersiz özelliklerini takdir ediyorum” gibi on ifadeye ne kadar katıldıklarını derecelendirmeleri istendi.
Genel olarak sonuçlar, daha olumlu beden imajının daha iyi psikolojik refah ve yaşam memnuniyeti ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu gösterdi.

“Bu, dünyanın dört bir yanından 250’den fazla bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen, bugüne kadar yürütülen en büyük beden imajı araştırmalarından biridir. Daha yüksek beden imajının daha iyi psikolojik sağlıkla ilişkili olduğuna dair bulgumuz, daha pozitif bir durumu teşvik edecek yollar geliştirmenin öneminin altını çiziyor.” dünya çapında vücut imajı” dedi çalışmanın baş yazarı Profesör Viren Swamy.
Sonuçları ülkelere göre ayıran araştırmacılar, Malta’nın en fazla beden güvenine sahip ülkeler listesinin başında yer aldığını buldu. Bunu Tayvan, Bangladeş, Kazakistan, Güney Kore ve Filipinler takip ediyor.

Ölçeğin diğer ucunda ise Avustralya’daki insanlar en az güvene sahip olurken onu Hindistan, İngiltere, İrlanda, Ukrayna, Almanya ve ABD izledi.

Ayrıca araştırma, tüm ülkelerde beden kabulünün kırsal kesimde yaşayanların yanı sıra yalnız yaşayan insanlar arasında da daha yüksek olduğunu buldu.

“Kentsel alanlarda yaşayan insanlar, ‘beden ideallerine’ uyma konusunda daha fazla baskı hissedebilirler.” Kültürel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden farklı olduğu düşünülen ülkelerden gelen insanların genel olarak bedenlerine daha fazla değer vermeleri de dikkate değerdir. Kırsal alanlardaki insanlar da bundan yararlanabilir. Profesör Swamy, “Doğada vakit geçirmekten, geçmiş araştırmaların da pozitif vücut imajıyla ilişkili olduğunu ortaya koyduk” dedi.

Araştırmacılar, sonuçların dünya çapındaki yetkilileri daha olumlu vücut imajını teşvik etmeye teşvik edeceğini umuyor.

“Bu çalışmanın bilim adamlarının kültürler arası beden takdirinin anlamını ve ifadesini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağından ve farklı ulusal, kültürel ve dilsel gruplarda daha olumlu beden imajı sonuçlarını teşvik etmek isteyen uygulayıcılar ve politika yapıcılar için değerli olacağından eminiz.” çalışma diyor.

Rakamla ilgili diğer haberler
UNIAN’ın bildirdiği gibi, Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne (ISAPS) göre liposuction, dünyanın en popüler kozmetik cerrahi şekli olarak meme büyütmeyi geride bıraktı. Ayrıca popüler prosedürler arasında burun estetiği ve karın germe ameliyatı da vardı.

Raporda ayrıca yüz dolgusu olarak yaygın olarak enjekte edilen hyaluronik asit kullanımında da belirgin bir artış (%30’un üzerinde) belirtiliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir