Bakanlık vazgeçti lise öğretmeni yurtdışına götürülen iki çocuğu eve getirdi

Bakanlık vazgeçti lise öğretmeni yurtdışına götürülen iki çocuğu eve getirdi

Lise öğretmeni kaçırılan çocukları eve getirmek için böyle davrandı;

Dışişleri Bakanlığı yardım edemeyince lise öğretmeni meseleyi kendi eline aldı. İki vakada, onurlu bir bağlamda yurtdışına götürülen çocukları eve getirmek için harekete geçti.
– İsveç’in ülke olarak vatandaşlarına sınırların dışına çıktıklarında yardım edememesine dayanamadım.

Boş bir okul sırası öğretmen hareketin başlangıcıydı. Evde hasta olduğunu bildiği bir kız, yaz tatilinde ailesinin memleketine götürülmüştü. Kız ve öğretmen neredeyse her gün gizlice mesajlaşıyordu.

– Yaşadığı ve hissettiği sıkıntıyla empati kurdum, “Çocuğa yardım etmek için orada olanlar yardım etmezken, çocuğa kim yardım edecek?” Kurtarma operasyonunu organize etmeye başlayan lise öğretmeni, daha fazlasını yapmaktan kendimi alıkoyamadığımı söylüyor.

Kızın kaçışını planladı
Birkaç ay sonra Sosyal Hizmetler ve Dışişleri Bakanlığı daha fazla bir şey yapamayacaklarını açıkladı. Lise öğretmeni, kızın kendi isteği dışında tutulduğu ülkede bulunan insanlarla temasa geçti ve birlikte kızın aileden kaçışını planlayabildiler.

– Elçiliğe yardım götürebilecek bir yere ulaşmak için yardıma ihtiyacı vardı. Lise öğretmeni, bu nedenle çok uzakta olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde, gönüllü olarak çalıştığı derneği Unutma, yardım hattı aracılığıyla iletişime geçtiği kaçırılan bir çocuğa da benzer şekilde destek verebildi.

– Yetkililerin çocuklara yardım etmek için etkili bir şekilde hareket etmesi söz konusu değildir. Benim görüşüm bu, diyor lise öğretmeni.

Eğitim gezilerine gönderildi
Dışişleri Bakanlığı’nın ön rakamlarına göre, bu yıl şu ana kadar 50 çocuk fahri bağlamda yurtdışına götürüldü. Eşitlik Bakanı, ” Kaçırıldı” dizisinde yurt dışına götürülen namussuz çocuklara yardım edilmemesini eleştirdi .

Açıklamada (L), “İsveç’te biz çok pasif kaldık ve çocukların ve kızların hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesini oturup izledik” diyor.

Üniversite öğretim görevlisi ise, kaçırılan erkek çocuklar hakkındaki bilgilerin kızlar hakkındaki bilgilerden daha az olduğunu söylüyor. Genellikle eğitim gezileriyle ilgilidir. Bunun nedeni, oğlanın ailenin kadınlarını kontrol etme ve disipline etme anlamında ailenin namusunun sorumluluğunu üstlenmemesi olabilir. Bir diğer neden ise cinsel yönelim olabilir.

öğretim görevlisi, “Oğlanlar ailedeki namus kültürünün sürdürülmesinin omurgasını oluşturuyor ve bu da onun heteroseksüel olmasını ve mirasçı sağlayabilmesini gerektiriyor” diyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir